Osocze bogatopłytkowe stosujemy przy zabiegu regenerującym na twarz, który ma na celu widoczne odmłodzenie skóry za pomocą własnej krwi pacjentki.

Skąd się wzięła moda na osocze bogatopłytkowe?

Metoda ostrzykiwania osoczem bogatopłytkowym jest znana w medycynie już od kilkudziesięciu lat. Do tej pory służyła jako terapia trudno gojących się ran, a także w chirurgii szczękowo-twarzowej, medycynie sportowej i ortopedii.

W medycynie kosmetycznej zabieg osoczem bogatopłytkowym zyskał popularność, gdy jedna ze sławnych celebrytek pochwaliła się w mediach społecznościowych skutecznością tego zabiegu.

Zabieg osoczem bogatkopłytkowym znany jest również pod nazwą „wampirzego liftingu”, jednak jest to błędne przekonanie. Zabieg jest nieinwazyjny, a krew się nie leje po twarzy.

Czym jest osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe (Platelet Rich Plazma – PRP) jest pozyskiwane z krwi z organizmu pacjentki. Osocze to główny składnik krwi, składa się z białek, hormonów, tłuszczy, glukozy, soli mineralnych, witamin oraz innych składników odżywczych i produktów przemiany materii.

Pozyskiwanie osocza bogatopłytkowego

Osocze jest pozyskiwane przez odwirowywanie krwi w specjalnej wirówce laboratoryjnej przy stosowaniu odpowiednich parametrów. W odwirowanej substancji wydzielają się erytrocyty, płytki (trombocyty) i leukocyty oraz osocze. Dla zabiegu ostrzykiwania twarzy najistotniejsze są płytki i leukocyty.

Trombocyty są wytwarzane w szpiku kostnym i odpowiadają za krzepnięcie krwi. Dlaczego są kluczowe w terapii odmładzającej? Ponieważ są magazynem dla płytkowego czynnika wzrostu, czynnika wzrostu śródbłonka naczyń, naskórkowego czynnika wzrostu, insulinopodobnego czynnika wzrostu, czynnika wzrostu fibrolastu oraz transformującego czynnika wzrostu – są one białkami stymulującymi procesy regeneracyjne i naprawcze uszkodzonych tkanek.

Przy odwirowywaniu dochodzi do zagęszczenia krwi – to one zostają pobrane do strzykawki, dociągając kilka mililitrów osocza. W odpowiednio przygotowanej substancji stężenie płytek krwi jest maksymalnie duże, a im wyższe stężenie, tym lepsze efekty zabiegu. Substancja przygotowana do zabiegu na całą twarz to około 6 ml.

Jak wygląda zabieg

Zabieg rozpoczyna się pobraniem krwi z żył pacjentki, od 10 do 30 ml. Pobranie wykonuje dyplomowana pielęgniarka. Następnie krew umieszczana jest w specjalnej próbówce, w której znajduje się również substancja zapobiegająca krzepnięciu. Następnie dochodzi do odwirowywania. Używamy do tego wyłącznie certyfikowanych zestawów.

Zabieg wykonuje się stosując technikę mezoterapii, wstrzykując osocze igłą tuż pod skórę. Kontakt osocza z fibroblastami i kolagenem w skórze pacjentki powoduje aktywację płytek i uwalnianie czynników wzrostu.

Zabieg, jak już wcześniej wspomnieliśmy, jest bezinwazyjny, a w dodatku szybki – trwa od dziesięciu do dwudziestu minut. Szybkość ma tu szczególne znaczenie, ponieważ osocze szybko może stracić swoją aktywność. Wkłucia są wykonywane na powierzchni twarzy, szyi, dłoni, dekoltu lub miejsc intymnych (w zależności od potrzeb pacjentki) co mniej więcej 1 centymetr.

Znaczenie dla organizmu

Przy zabiegu osoczem bogatopłytkowym dochodzi do natychmiastowej reakcji organizmu, podobnej do reakcji przy zranieniu lub uszkodzeniu skóry: zostają włączone silne procesy naprawcze, a komórki są zmuszone do efektownej pracy.

Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego  jest jednym z najbezpieczniejszych metod na odmłodzenie swojego wizerunku. Przy prawidłowo wykonanym zabiegu nie występują żadne skutki uboczne, ponieważ wykorzystuje się wyłącznie zasoby własnego organizmu.

Skuteczność zabiegu z osoczem bogatopłytkowym

Zabieg z wykorzystaniem osocza jest zabiegiem medycyny estetycznej, którego skuteczność poparta jest badaniami naukowymi. Choć wydaje się, że wszystkie zabiegi wykonywane w gabinetach kosmetycznych powinny mieć orzecznictwo naukowe, wcale tak nie jest. Zazwyczaj są to badania wykonywane na małej grupie osób. Z zabiegiem z osoczem jest przeciwnie – istnieje szeroka dokumentacja potwierdzająca jego działanie na organizm.

Zalety zabiegu z osoczem bogatopłytkowym na twarz

  • naturalna stymulacja do regeneracji
  • efekt promiennej i świeżej cery
  • poprawienie gęstości i elastyczności skóry
  • zwiększenie ilości kolagenu i elastyny
  • zdrowy, wypoczęty wygląd

Dla  kogo polecany jest zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego

Ten zabieg odmładzający sprawdzi się dla kobiet w każdym wieku. Dla osób po dwudziestym i trzydziestym roku życia daje świetny efekt rewitalizacji i odświeżenia, natomiast dla kobiet po czterdziestym roku życia może być uzupełnieniem terapii odmładzającej, wskazanej przez kosmetologa.

Osocze świetnie przygotowuje cerę do innych zabiegów odmładzających, ponieważ aktywuje komórki. Zabieg może być stosowany również jako przyspieszenie kuracji w gojeniu ran oraz blizn: wypukłych i poparzeniowych. Jest także wspaniałym uzupełnieniem zabiegów z laserem frakcyjnym. Ostrzykiwanie osoczem powinno zostać w takim przypadku wykonane przynajmniej tydzień wcześniej przed zabiegiem laserowym, a także po nim. W ten sposób można maksymalnie wzmocnić efekt odmłodzenia. Osocze świetnie sprawdzi się w walce z rozstępami, będąc pomocą w terapii właściwej.

Przeciwwskazania

Zabieg nie poleca się osobom będącym w trakcie przebywania chorób nowotworowych i chemioterapii, kobietom w ciąży i w okresie laktacji, osobom przyjmującym leki przeciwzakrzepowe oraz z aktywnymi infekcjami organizmu.

Podsumowanie

Osocze bogatopłytkowe jest wspaniałą alternatywą dla innych substancji stosowanych w terapiach odmładzających. Pochodzi z naszego własnego organizmu, dzięki czemu jest bezpieczne, a sam zabieg nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. W dodatku jego działanie jest poparte badaniami naukowymi. Na zabieg można zdecydować się w każdym wieku.

Serie zabiegów należy powtórzyć od 2 do 4 razy w odstępach dwóch tygodni. Efekt odmłodzenia jest widoczny od pół roku do roku, dlatego warto wykonywać zabieg regularnie. Zależy to również od wieku pacjentki: osoby młodsze będą wykonywały go o wiele rzadziej.

Sprawdź też inne usługi z zakresu kosmetologii twarzy, które wykonujemy w naszym salonie kosmetycznym:

Mezoterapia mikroigłowa Rzeszów

Mezoterapia mikroigłowa Rzeszów

Zabieg z aktywną witaminą C w Rzeszowie

Zabieg z aktywną witaminą C w Rzeszowie

Peelingi chemiczne w Rzeszowie

Peelingi chemiczne w Rzeszowie